Jak rozdělujeme vína
Nacházíte se na stránce: Úvod » O víně » Jak rozdělujeme vína
Odrůdy vín
Vína rozdělujeme do dvou základních kategorií, které pouhým okem rozpozná i laik. Jsou to vína červená, bílá a růžová. Bílá vína dále dělíme na různé odrůdy. Pojmy jako je Chardonnay, Ryzlink, Veltlínské Zelené, Müller Thurgau, Rulandské Šedé určitě znáte nebo jste je již určitě slyšeli. Všechny tyto a mnohé další patří mezi odrůdy bílých vín. Pokud patříte spíše k milovníkům červených vín, pak znáte jistě odrůdy jako jsou Frankovka, Cabernet Sauvignon, Modrý Portugal, Rulandské Modré nebo Svatovavřinecké víno.
Druhy vína a rozdělení vín
K tomu, abychom mohli určit druhy a rozdělení vín, je zapotřebí znát pojem cukernatost vína – kolik gramů cukru je obsaženo v jednom litru vína. Podle toho dělíme vína na:
- Suchá – nejvýše 4g zbytkového cukru na litr
- Polosuchá – 4,1g – 12g zbytkového cukru na litr
- Polosladká – 12,1g – 45g zbytkového cukru na litr
- Sladká – minimálně 45g zbytkového cukru na litr
Jakostní víno – víno vyrobené z hroznů moštových odrůd, je sklizeno i vyrobeno ve stejné vinařské oblasti. Musí obsahovat nejméně 15 stupňů přírodní cukernatosti (stupeň cukernatosti se udává jako množství kilogramů cukru ve 100l vinného moštu).
Víno s přívlastkem (jakostní víno s přívlastkem) – toto víno pochází z vyzrálých hroznů obsahující vyšší množství cukru. Nemusí se již doslazovat řepným cukrem. Přívlastkové víno musí obsahovat nejméně 85% vína, které je vyrobené z odrůdy uvedené na obalu. Známe tyto druhy jakostních vín s přívlastkem:
- Kabinet – hrozny, které jsou použity pro výrobu tohoto vína, musejí obsahovat 19 stupňů přírodní cukernatosti.
- Pozdní sběr – vyrábí se stejně jako kabinet, ale hrozny musejí obsahovat 21 stupňů přírodní cukernatosti.
- Výběr z hroznů – cukernatost hroznů u tohoto druhu je nejméně 24 stupňů.
- Výběr z bobulí – vyrábí se z hroznů, které za teplého počasí na podzim visí na keřích a pozvolna vysychají. Díky tomu se v nich drží pouze koncentrovaná šťáva. Hrozny obsahují nejméně 27 stupňů přírodní cukernatosti.
- Výběr z cibéb (Botrytický výběr) – vyrobeno z přezrálých hroznů obsahujících nejméně 32 stupňů přírodní cukernatosti nebo z hroznů napadených ušlechtilou plísní.
- Ledové víno – vyrábí se z hroznů sklizených při teplotách –7 °C a nižších. Při sklizni a následné výrobě zůstávají hrozny zmražené. Získaný mošt musí obsahovat alespoň 27 stupňů cukernatosti.
- Slámové víno – vyrábí se z nejlepších, nejvyzrálejších a pečlivě vybraných hroznů. Před zpracováním se zavěšují na 3 měsíce do větraného prostoru na slámu či rákos. Obsahuje nejméně 27 stupňů cukernatosti.
Ročníkové víno – toto víno je vyráběno z hroznů, které jsou sklizeny v konkrétním roce uvedeném na obalu láhve.
Stolní víno – vyrobeno z hroznů, které dosáhly nejméně 11 stupňů cukernatosti. Tato vína se nesmějí označovat názvem odrůdy ani ročníkem.
Šumivé víno (sekt) – tyto druhy vína se připravují prvotním nebo druhotním kvašením moštů vyrobených v tuzemsku. Mošt se nalije do lahví nebo velkých nádržích. Při určité teplotě musí láhev vykazovat daný přetlak. V těchto nádobách se mošt nechá po dobu 60–120 dnů (záleží na ročním období). Šumivá vína se dělí podle cukernatosti na různé druhy jako jsou: sec, demi-sec, brut, extra-brut, extra dry a další.
Perlivé víno – víno se vyrábí dvojím způsobem. První metoda je víno uměle nasytit kysličníkem uhličitým za chladu a druhou metodou je nechat víno kvasit v nádobách za určitého přetlaku. Perlivá vína se vyrábějí z vín stolních nebo jakostních.
PROFI WINES s.r.o.
Horní Žďár 45
363 01 Ostrov
tel.: 353 844 571, 353 616 190
fax: 353 616 199
e-mail: info@profitech-food.cz